Reklamı kapat

Reklamı kapat
Kibris'in Er Meydanı

12 bin yıllık mağara tahrip edildi

Marmaris’te, 12 bin yıllık tarihe sahip olduğu tahmin edilen Nimara Mağarası’nın duvarları kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi.

31 Mayıs 2019 - 18:44 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.
12 bin yıllık mağara tahrip edildi

12 bin yıllık olduğu tahmin edilen insan figürlerine rastlandığı mağaraya, sprey boya ve sivri cisimlerle yazılar yazıldı.

Mağarayı gösteren yönlendirme tabelaları ise tahrip edildi. Milli Parklar Müdürlüğü sınırları içinde bulunan mağarayı süsleyen sarkıt ve dikitlerinin bazılarının da kırıldığı gözlendi.

2008 yılında turizme kazandırılan mağaranın duvarlarına sprey boya ve kesici aletlerle aşk sözcüklerinin yazıldığı görüldü. 

Mağaranın tahribine sert tepki gösteren ilçe yaşayanı çevreci Ercan Arslan şunları söyledi:

“Her tarafa yazılar yazılmış, ortalık çok da temiz görünmüyor. Biz maalesef kendini tarihimize çok yabancıyız. Kendi tarihimize sahip çıkamıyoruz. Tarihi mağaraya özellikle yabancı turistlerin çok ilgisi var. Maalesef bizim yerli turistlerin ilgisi de sprey boyayla yazı yazmaktan ibaret. Mağara sarkıtları, dikitleriyle, el değmemiş özelliğiyle gündeme gelmesi gerekirken her defasında kirlilik haberiyle gündeme geliyor. En kısa zamanda biz bunu değiştirmeliyiz. Bu mağarayı bütün dünyaya tanıtmamız gerekiyor.” 

Kaynak: IHA 

Örnek Resim
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER